پاسخ دوم روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین به اظهارات مشاورسازمان حفاظت محیط زیست

در پی اظهار نظر مجدد مشاور سازمان حفاظت از محیط زیست ، روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پاسخ جدیدی را منتشر نمود. روابط عمومی کمیته...

در پی اظهار نظر مجدد مشاور سازمان حفاظت از محیط زیست ، روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح پاسخ جدیدی را منتشر نمود.

روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص مصاحبه جدید مشاور سازمان محیط زیست با خبرگزاری موج موارد زیر را متذکر شد:
در صورت صحت مصاحبه جناب آقای کهرم با خبرگزاری موج باید عنوان نمود:
۱.جای بسی تاسف است که از نظر این کارشناس محیط زیست ، فضای حرم مطهر شهدای گمنام ، مانع تخلیه ابر و پیدایش جنگل تلقی گردیده است. لازم به توضیح است در فضای تحت پوشش حرم مطهر شهدای گمنام در ارتفاعات کلکچال مجموعاً ۹۰۰ متر مربع (۵۰۰ متر مربع یادمان و ۴۰۰ متر مربع حسینیه)می باشد. از طرفی فضای درختکاری شده با هزینه کمیته جستجوی مفقودین به وسعت ۲ هکتار در سطح و ۲,۵ کیلومتر از ایستگاه ۳ تا حرم مطهر شهدای گمنام می باشدکه بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط جناب آقای کهرم درختان غرس شده در کلکچال به تنهایی ۱۵ تن ریزگرد را جذب می کند که اگر این شهدا در آن مکان تدفین نمی شدند،این حجم درخت جنگلی هم، مانند بقیه ارتفاعات کلکچال وجود نداشت و این ۱۵ تن ریزگرد میهمان حنجره های پاک مردم تهران می گردید .در همین راستا آمادگی داریم تجربیات خود را در این حوزه در اختیار مشاوران محترم آن سازمان قرارداده تا شاید چاره ای برای بقیه فضاهای عاری از درخت در ارتفاعات تهران بیندیشند .
۲.بیگانگی جناب آقای کهرم با اتفاقات و پدیده ای اجتماعی کشور نشانگر دور بودن ایشان ازحال و هوا و فضای های فرهنگی ، بومی و اجتماعی کشور می باشد. عموم مردم عزیز مطلع هستند که شهدایی که در مکانهای عمومی مختلف دفن می شوند به عنوان  شهدای گمنام هستند . به عنوان نمونه شهدای گمنامی که در ارتفاعات کلکچال تدفین شده اند، برای استفاده جوانان سلحشوری پیش بینی شده که قادر به کوهپیمایی هستند چه بسا همین امر سبب ایجاد انگیزه برای کسانی که اهل ورزش نیستند بشود تا با هدف زیارت شهدا از شهر دود زده تهران خارج و با صعود به ارتفاعات کلکچال به ورزش بپردازند . البته همانطور که می دانید برای پدران و مادران محترم و معزز شهدایی که امکان صعود به کوهستان ندارند مکان هایی در داخل شهرها شهید گمنام تدفین شده است تا در صورت لزوم بتوانند در کنار قبور این عزیران بیاسایند.
۳.دست اندرکاران کمیته جستجوی مفقودین در کل مدت زمان ساخت و ساز این یادمان به جهت حفظ بافت محیط زیست حتی حاضر نشده اند جاده دسترسی را برای انتقال مصالح عریض نمایند و تمام چند صد تن مصالح را با چهارپا حمل نمودند .
۴.در مورد اظهارات ایشان پیرامون مالچ پاشی در بین الحرمین!، به آگاهی ایشان می رساند؛ فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ابداً در مورد مالچ پاشی بین الحرمین! (یعنی نجف تا کربلا) سخنی  نگفته است آنچه که مورد نظر ایشان بوده است حد فاصل بیابان بصره تا ناصریه و نجف می باشد که بدلیل اینکه بارها شاهد شکل گیری کانون های گرد و غبار در این محدوده و حرکت آن بسوی کشورمان بوده ایم ، پیشنهادی از سوی ایشان داده شد تا ضمن مطالعه و بررسی در صورت ضرورت این محدوده، با همت جوانان ایرانی و عراقی مالچ پاشی شود . بنابراین اگر کشور عراق از نظر دوستان سازمان محیط زیست کانون تشکیل گرد و غبار نیست ما حرفی نداریم و طبعاً اصراری بر طرح ذکر شده نمی باشد. ولی سوابق رفت و آمدهای مسولین دو کشور ایران و عراق در زمینه محیط زیست و کنترل ریزگردها و حتی برخی توافقات اولیه حکایت از این داشت که سازمان محیط زیست یکی از کانون های اصلی تشکیل گرد و غبار را در کشور عراق می دانست.
۵.روایت از معصوم ع است که می فرماید: “لیس الخبر کالمعاینه ” لذا بجای اظهار نظرهای سریالی و غلط ،از ایشان و دیگر مشاوران محترم آن سازمان رسماً دعوت به عمل می آید تا از این مکان مقدس بازدید نمایند. بد نیست در طول مسیر کوهپیمایی با کوهنوردان عزیز همکلام و همقدم شوند و نظر این عزیزان را در خصوص فضای ایجاد شده در کوهستان و همچنین خدمت ارائه شده به کوهنوردان بشنوند تا شرعاً و اخلاقاً بتوانند درباره اظهاراتشان پاسخگو باشند .
۶.مسئولین محترم سازمان حفاظت محیط زیست اگر فعالیتها و اظهار نظرهای سیاسی و مشاوره های غیر کارشناسی خود را کم کنند؛ توان، ظرفیت و وقت خوبی برای عمل به تکلیف خود دارند. چگونه می توان به اظهارات مشاوری که ساخت حرم مطهر شهدا و ایجاد فضا سبز جنگلی در کنار شهدا را معادل کوه خواری تلقی می کند حسن ظن داشت و باور کرد نظر ایشان غیر سیاسی وکاملا کارشناسی و علمی است؟!
والسلام
روابط عمومی کمیته جستجوی مفقودین

 

دسته بندی ها
سایر اخبار
بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط