انتخاب کهف‌الشهدا برای دفن شهدای گمنام با هدایت امام عصر(عج) همراه بود

سردار باقرزاده در جوار شهدای گمنام کهف‌الشهدا با اشاره به جریان تدفین شهدا در کهف‌الشهدای ولنجک گفت: هیچ‌کس نمی‌داند که در چه سرزمینی می‌میرد؛ به همین دلیل کسی نمی‌داند که...

سردار باقرزاده در جوار شهدای گمنام کهف‌الشهدا با اشاره به جریان تدفین شهدا در کهف‌الشهدای ولنجک گفت: هیچ‌کس نمی‌داند که در چه سرزمینی می‌میرد؛ به همین دلیل کسی نمی‌داند که در کجا دفن می‌شود.

 این‌گونه حوادث برای ما یادآوری است، زیرا ما در عالم شعور زندگی می‌کنیم. هیچ اتفاقی بی‌حکمت نیست؛ عالم غیب نیز وجود دارد که نشانه اهل ایمان هم ایمان داشتن به عالم غیب است. اینکه شهید عزیزی بعد از سالها به خواب مادر مکرمه‌اش می‌آید و نشانه‌هایی را می‌دهد که آن نشانه‌ها با کارهایی که ما به‌صورت بشری می‌خواستیم انجام دهیم، تلفیق می‌شود خودش یکی از درس‌های بزرگ این روزگار است.

وی افزود: در روزگاری که مردم غفلت می‌کنند، این ذکر برای غفلت ماست. حقیقت مسئله این است که این شهدا وقتی از عملیات‌های مختلف در سال ۸۶ پیدا شدند تصمیم گرفته شد در قطعه زمینی پایین منطقه ولنجک خاکسپاری شوند، اما کسی در جریان حقیقت واقعه تدفین شهدا در کهف‌الشهدا قرار نگرفت. ماجرا از این قرار بود که آن روزی که آمدیم زمین پایین کهف‌الشهدا را که حدود ۳۰۰ متر از نقطه تدفین امروزی پایین‌تر است در نظر گرفتیم و خواستیم شهدا را دفن کنیم با اینکه همه کارهای قانونی انجام شده بود و اجازه مخصوص را از سازمان‌های مرتبط گرفته بودیم، متأسفانه عده‌ای که همه‌جا طلبکار نظام، شهدا و مردم هستند مخالفت کردند. البته عده‌ای قلیل بودند ولی ما برای آنکه تنش به وجود نیاید تصمیم گرفتیم محل تدفین را جابه‌جا کنیم. ۴۸ ساعت قبل از شروع مراسم من مستأصل بودم که شهدا را کجا ببریم زیرا تمام برنامه‌ریزی‌ها و تبلیغات انجام شده بود. به قرآن پناه بردیم و مثل همه موارد قرآن راهگشای خوبی بود. آیه شریفه‌ای آمد با این مضمون: «این جوان‌مردان گفتند: ما از مردم کناره‌گیری می‌کنیم و در غار می‌رویم».

سردار باقرزاده در ادامه با اشاره به اینکه تدفین شهدا در مراکز مختلفی انجام شده است، گفت: تدفین شهدا در غار تا آن روز اتفاق نیفتاده بود و هضمش کمی مشکل بود، به دوستان گفتم: اطراف محل را بررسی کنید و ببنید آیا غاری وجود دارد یا نه که با بررسی‌های انجام گرفته این غار را پیدا کردیم. تفأل حافظ نیز در مورد این موضوع ترجمان همان آیه بود که گفت: «ما آزموده‌ایم در این شهر بخت خویش/ بیرون کشید باید از این ورطه رخت خویش» من برای حل مشکلات تدفین شهدا به بسیجیان گفته بودم در زمین مورد نظر ۴۰ روز زیارت عاشورا بخوانند. بعد از این موضوع فهمیدیم بچه‌ها به‌جای ۴۰ روز با ۱۰ روز اضافه‌تر ۵۰ روز در آن محل زیارت عاشورا خوانده بودند. در مورد اعلام این موضوع به بسیجیان دوباره از قرآن مدد خواستم که این آیه آمد: «بگو که کشتی نجات بر کوه آرام گرفت».

مسئول کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه تصریح کرد: تعبیری که در مورد این شهدا می‌توانم بگویم این است که ما در عصر و زمان خود مخلص‌تر از شهدا نداریم. پیامبر فرمود به‌واسطه اینها هر فتنه‌ای چون شب تار هم برطرف می‌شود. یعنی اینها فتنه‌شکن هستند، هم دستگیری و هم روشنگری می‌کنند. این بود که مصمم شدیم و آمدیم اینجا و طی مراسم باشکوهی شهدا را خاکسپاری کردیم. روز تشییع جمعیت آن‌قدر زیاد بود که با دشواری تدفین را انجام دادیم، در خلال این جریان در مسیر تشییع دوستان گفتند: یکی از خواهرها با شما کاری دارد. به‌خاطر اصرار او ایستادم و به حرف‌هایش گوش دادم. خانم میانسالی گفت شب قبلش خوابی دیده است، خوابش را این‌گونه روایت کرد: دیدم سرزمینی که در ابتدا قرار بود شهید را در آن دفن کنیم با امام زمان مواجه شدم، آقا فرمودند: قرار بود شهدا آنجا دفن شوند، اما عده‌ای سرپیچی کردند. جای شهدا آنجاست و با دستان مبارک به‌سمت کوه اشاره کردند، ما خوشحال شدیم که موضوع با هدایت امام زمان(عج) همراه بوده است.

سردار باقرزاده با اشاره به جایگاه شهدا گفت: شهدا درست است که در کهف قرار گرفته‌اند، اما جایگاهشان بالاتر از این است. پیامبر فرمود: «المؤمن کهف للمسلمین» مؤمن کارکردش این است که برای همه مسلمانان پناه‌گاه است و شهدایی که در میدان جنگ به شهادت رسیده‌اند و بالاترین مقام را دارند طبیعی است که جایگاهی بالاتر از این را خواهند داشت، آنها برای همه ما پناه‌گاه خواهند بود. بعد از اینکه گزارش تدفین شهدای گمنام در کهف‌الشهدا به عرض مقام معظم رهبری رسید؛ ایشان در شب لیلة الرغائب آن سال یعنی سال ۸۶ بر سر مزار شهدا حاضر شدند و شهدا را زیارت کرده دعا نمودند. عکس حضور مقام معظم رهبری در کهف‌الشهدا را که منتشر کردیم یک ساعت بعد خبر رسید شیعیان کویت این عکس را به‌صورت پوستر چاپ و توزیع کرده‌اند.

وی افزود: اینجا مورد اقبال همه است، حتی جوانانی از استرالیا، لبنان، افغانستان، پاکستان و سایر نقاطی که مطلع شده‌اند برای زیارت شهدا آمده‌اند. خوابی هم که مادر شهید ابوطالبی دیده‌اند با کارهایی علمی که از نظر DNA صورت گرفت کاملاً تطبیق کرد. از نمونه‌ای که از استخوان شهید داشتیم و نمونه خونی که از برادر شهید و والدین او گرفتیم کار تطبیق انجام شد. دیگر همه‌چیز برای ما محرز شد. همچنین سایر مشخصات از نظر زمان، سن، کمّ و کیف محل کشف پیکر، آناتومی بدن و غیره، هم تطبیق پیدا کرد و شناسایی تکمیل شد. امیدواریم سایر شهدای گمنام هم هویتشان شناسایی شود و دل خانواده معظم شهدا شاد شود.

دسته بندی ها
اخبار کهف الشهدا
بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

*

*

مطالب مرتبط