احداث برجی که به حریم کهف‌الشهدا ضربه می‌زند

۶ سال از آرمیدن پنج شهید گمنام در کهف‌الشهدای تهران می‌گذرد؛ شهدایی که زمان رجعتشان با بی‌مهری مواجه شدند. سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین در این رابطه می‌گوید: «در سال...

۶ سال از آرمیدن پنج شهید گمنام در کهف‌الشهدای تهران می‌گذرد؛ شهدایی که زمان رجعتشان با بی‌مهری مواجه شدند.

سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین در این رابطه می‌گوید: «در سال ۸۶ تصمیم گرفته شد شهدا در قطعه زمینی پایین‌تر از محل کنونی کهف‌الشهدا به خاک سپرده شوند؛ عده‌ کمی که طلبکار نظام، شهدا و مردم بودند با تدفین شهدا در آن نقطه مخالفت کردند. برای اینکه در رابطه به تدفین شهدا تنش ایجاد نشود مجبور بودیم ۴۸ ساعت قبل از دفن شهدا، مکان را تغییر دهیم؛ بنده مستاصل بودم که شهدا را کجا ببرم، به قرآن کریم پناه بردم و سوره کهف آمد اطراف ولنجک را بررسی کردیم و غاری که در همین نقطه شهدا تدفین هستند را یافتیم».

 

بعد از تدفین شهدای گمنام در کهف، رهبر معظم انقلاب در این محل نورانی حضور یافتند و همین حضور روز به روز بر اشتیاق عاشقان برای زیارت شهدای کهف افزود.

 

 

شب عرفه ۱۳۹۲ نیز یکی از این شهدای کهف که روی سنگ مزارش نوشته شده است «شهید گمنام» به خواب مادر می‌آید و می‌گوید: «مادر من آمده‌ام. خیلی وقت است که آمده‌ام. چند سال است که آمده‌ام. اما هیچ کس دنبالم نیامد. یک اتاق گرفته‌ام و تنها زندگی می‌کنم»؛ این شهید، «مجید ابوطالبی» بود. آمدن و معرفی‌ این شهید هم پیامی دارد برای آنها که جویای حقیقت هستند.

 

با اینکه ۶ سال از تدفین این شهدای عزیز در محل کهف می‌گذرد اما باز هم آنها با بی‌مهری مواجه هستند؛ بی‌مهری از این جهت که برج ۹ طبقه رو به روی ورودی کهف در حال احداث بوده که ارتفاع این برج بر کهف مشرف است.

 

ارائه جواز ساخت برجی با این طبقات از سوی شهرداری منطقه یک در حالیست که سایر ساختمان‌های مجاور (بلوار دانشجو، حد فاصل البرز یک و دو) نهایتاً ۴ طبقه است؛ همچنین برای این برج کاربری خاصی ذکر نشده و عنوان کارفرما هم مخدوش است.

 

اما جای چند سؤال از صادرکنندگان مجوز احداث این بنا باقی است؛

ـ آیا به حساسیت و ظرافت کهف الشهدا آگاه نبودند؟

ـ آیا وضع سایر اماکن تجاری و برج های بلند مرتبه محله را مشاهده نکردند و از آن آگاهی ندارند؟ب

ـ با کدام منطق اجازه احداث برج در کوهپایه را صادر کردند؟ در حالی که مکان فوق بلا شک در ارتفاع غیر مجاز ساخت قرار دارد و مرتفع‌ترین منطقه تهران است.

ـ اثبات شده است هنگامی که پای برج در منطقه‌ای باز شود، دیگر ساختمان‌ها هم با هجوم برج‌سازها به صرافت افتاده و به جای ساختمان‌های ۴ طبقه، برج‌های چندین طبقه احداث می‌شود؛ در این صورت چه بلایی سر حریم معنوی کهف الشهدا می‌آید؟

 

ـ در مراجعات به شهرداری ناحیه دو منطقه یک، مشخص شد زمینی که به احداث این برج اختصاص یافته فاقد مالک هستند، آیا مسئولین شهرداری نمی‌توانستند این مکان را به مجتمع یا مرکزی اختصاص دهند که با معنویت این مکان سنخیت بیشتری داشته باشد؟

 

ـ چرا مجوز احداث نهایتا ۴ طبقه به سبک سایر ساختمان‌های محدوده را صادر نکرده‌اند و در یک اقدام ناپخته پای برج‌سازی را به این مکان باز کرده‌اند (این برج اولین بنای بلند مرتبه در این منطقه از ولنجک است و ولنجک از خیابان شهیدان امیر آبادی به سمت غرب به کلی عاری از برج است).

دسته بندی ها
اخبار کهف الشهدا
یک دیدگاه
 • مبینا
  ۱۴ مهر ۱۳۹۵ at ۹:۳۴ ق.ظ
  ارسال پاسخ

  با سلامـ
  لطفا اگر میتونین از طریق اقای چمران و دکتر قالیباف در جلسات هفتگیشون با مردم پیگیری کنید
  اجرتون با شهدای اسلام

 • ارسال پاسخ

  *

  *

  مطالب مرتبط